Fuar Standı Nedir Nasıl Olmalıdır?

Derin Display Fuar Standı

Fuar Standı Nedir Nasıl Olmalıdır?

Fuar alanlarının olmazsa olmazı olan Fuar Standı hakkında ki tüm bilinmesi gereken detaylara bu yazımızda sizler için yer verdik.

Fuar Nedir?

Fuar, birçok ticari kuruluşun belirli zamanlarda belirli alanda bir araya gelerek ürün, hizmet veya şirket tanıtımı yaparak ticaret bağı kurmasını sağlayan etkinliklerdir.

Fuar Standı Nedir?

Bir şirketin veya bir ürünün bu fuarlarda tanıtımının yapabilmesi için tasarlanan showroom dekorlarına fuar standı denir.

Fuar süresince standınızı müşteriler, arkadaş-dostlarınız ve rakipleriniz ziyaret edecektir. Bu yüzden kullandığınız fuar standı ile standınızın sahip olduğu tasarımı oldukça önemlidir. Sade ama göze hitap eden gören kişide dikkat ve merak uyandıran bir tasarım tercih edilmelidir.

Bu yüzden fuar stantlarında dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta fuar standının tasarımıdır.  Markanızı ön plana çıkaracak olan fuar stantları etkinlik alanıyla uyumlu olacak şekilde estetik bir duruşa sahip olmalıdır. Bulunduğunuz alan çok geniş değil ise düz bir stant seçimi yapabilirsiniz. Ama bulunduğunuz alan geniş ise oval stant türünü seçmeniz daha uygun olacaktır.  Unutmayın tasarımınızda tanıtımı yapılan ürün, hizmet ve şirketiniz ön planda olmalıdır..

Fuar Standı Nasıl Olmalıdır?

Fuar öncesi fuar standınızın nasıl olmasını gerektiğine doğru bir şekilde karar vermeniz için modellerini ve çeşitlerini araştırmanız gerekir. Yapacağınız araştırma sonucunda sahip olduğunuz fuar alanına en uygun ekipmanı seçebilirsiniz. Tabi bunu yaparken de bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu açıdan baktığımızda fuar standınızın abartısız ama etkileyici bir görüntüsü olması gerektiğini tekrar vurgulayalım. Standınız yine göze hitap eden davetkar bir tasarıma sahip olmalıdır.

Ön plana çıkarılmak istenen ne ise (Şirket, ürün…vs ) o muhakkak tasarımda yer almalıdır.

Aynı zaman da teknik açıdan kurulumu kolay ve hafif malzemelerden oluşan standlar kullanmanız işlerinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Fuar Standı Çeşitleri

Standın tasarımı ve boyutu ürünün / firmanın hem kimliğini hem de önemini yansıtır.  Bu yüzden standın tasarımı önemli olduğu kadar türü de önemlidir.

Fuar Standları temelde üç çeşitten oluşmaktadır. Bunlar;

Fuarın alanına ve türüne göre bu üç türden birini doğru bir şekilde seçtiğiniz sürece hem fuar süresince bir sıkıntı yaşamazsınız hem de fuar sonucunda olumlu sonuçlar almış olursunuz.

Fuar Standında Olması Gerekenler

Fuar alanlarında bir alanın ön plana çıkmasındaki en önemli etken fuar standı ile yapacağı etkidir. Fuar sonunda gerekli verimi alabilmek için stand konseptinin belirlenip hazırlanması gerekir.

Fuar standında olması gereken özellikler ise şöyledir:

  • Stand görevlilerinin özel eşyalarını muhafaza edebilmeleri için depo veya portmanto gibi alanlar yer almalıdır. Kitlenebilir olması hem güvenlik açısından hem de görsel açıdan önemlidir.
  • Standı ziyaret edecek olan müşteriler için stand ziyaret alanı müşterilerin ürünleri rahatça incelemeleri için önemlidir. Müşterilerin rahat ve konforlu bir şekilde ürünleri incelemeleri sağlanmalıdır.
  • Ziyaret eden müşteriler için geniş ve ferah bir ortam olmalıdır. Ayrıca ikramlıkların konulabilmesi için bar yada masa şeklinde bölümler olmalıdır.
  • Yine seçilen standın kaliteli malzemeden üretilmiş ve aynı zamanda taşınabilir olması firmanın işlerini kolaylaştıracak bir unsurdur.

Fuar Standı Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

Her firma sahibi ticari ağını genişleterek markasının büyümesini ister.  Tabi bu aşamada maliyetini de düşünmek zorundadır. Şirketlerin verdiği hizmete bağlı olarak fuar standını belirleyen unsurlar oldukça önemlidir.

Standın tasarımı bu unsurların en önemli noktasıdır. Ayrıca standlar kendi için de boyut olarak farklılık gösterir. Bu durumda fiyatı etkilemektedir.

Yine standın sahip olabileceği ekstra teknik donanımlar (ışıklı pano, led ekran vb..) fiyatı etkilemektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir